تاریخ : چهارشنبه 20 خرداد 1394 | 09:11 ب.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات
کد خبر: 81638442 (4697739) | تاریخ خبر: 18/03/1394 | ساعت: 14:38|

کنده کاری روی کدو تلفیقی از باغبانی و صنایع دستی در مازندران

ساری - ایرنا - کئی تک، کدویی از خطه مازندران است که از پس از کنده کاری روی آن انواع محصولات صنایع دستی به دست می آید که اکنون بازار خوبی در میان دیگر محصولات صنایع دستی به خود اختصاص داده است.

حمیدرضا گل محمدی خلاق و مبتکر کنده کاری روی کدو که به زبان مازندرانی به این نوع کدو چو کئی، کئی تک و کئی رشتی هم گفته می شود و نوعی از آن به کدو قلیان معروف است، انواع صنایع دستی را از این گیاه می سازد و به بازار عرضه می کند.

کنده کاری روی کدو علاوه بر این که یک هنر صنعتی است، حرفه باغبانی را نیز در بر دارد و یک هنرمند باید در باغبانی مهارت کافی داشته باشد، زیرا کنده کاری روی این نوع کدو در مرحله داشت که محصول کدو به رشد متوسطی رسید و روی بوته قرار دارد، آغاز می شود.

این هنرمند بابلسری بخشی از حیاط خانه شخصی را به کشت و تولید کدو مخصوصی که بتوان روی آن فعالیت هنری کرد، اختصاص داده است.

گل محمدی پس از پژوهش های مختلف و آزمون و خطا در سال 1379 با تایید مدیریت وقت صنایع دستی استان مازندران این کار به عنوان یک نوآوری در صنایع دستی و کاری منحصر به فرد شناخته شد و از همان سال با دریافت کارت شناسایی، پروانه حکاکی روی کدو را دریافت کرد.

وی برای تامین مواد اولیه و انجام باغداری از سوی اداره تعاون استان مازندران، شرکتی را در این زمینه ثبت کرد و اکنون به فعالیت اقتصادی در این زمینه اشتغال دارد.

کنده کاری روی کدوی تزئینی با نام علمی لاگناریا نوعی نوآوری در صنایع دستی است؛ آثار به دست آمده از کنده کاری روی کدو نشان داده است که توانسته تحسین و حیرت انسان ها را برانگیزد.

تولید انواع صنایع دستی کاربردی و تزئینی از کدو تزئینی و برجا گذاشتن آثار منحصر به فرد و زیبا می تواند در هنر و اقتصاد مناطقی که در آن این نوع محصول کشت شود، نقش بسزایی را ایفا کند.

سه تار با کاسه کدو، آباژور دیواری و روی میزی، گلدان های دیواری و رومیزی، گلدان آویز، جا دستمال کاغذی، تابلو های معرق، ظرف شکلات خوری، قندان، قلیان و نقاشی روی کدو از جمله محصولات صنایع دستی هستند که می توان از کدو ساخت.

گل محمدی می گوید: گاهی در پرورش خوب این محصول مشکل داشتم که آن را از طریق پرس و جو از کارشناسان کشاورزی رفع کردم تا محصول بهتری به دست آید.

برای کنده کاری روی محصول کدو برخی مواقع به رغم زحمت فراوان و انجام کنده کاری، محصول خراب می شد و می گندید که با صبر و حوصله و تحقیق نسبت به حل مشکل آن تلاش و آن را با مشورت و انجام روش های آزمون و خطا برطرف می کردم.

همچنین این که پس از خشک شدن محصول، چگونه این محصول نهایی از خطر موریانه زدگی و رطوبت نجات و حفظ کنم از دیگر دغدغه هایی بود که با استفاده از پوشش های مناسب رنگی نسبت به رفع این مشکل نیز اقدام عملی و اساسی شد.

این هنرمند صنایع دستی کدو به برپایی چندین نمایشگاه اختصاصی و شرکت در نمایشگاه های مختلف محلی، استانی و ملی اشاره کرد و گفت: اکنون بسیاری از دانشجویان صنایع دستی از مناطق مختلف کشور نسبت به هنر کنده کاری روی کدو ابراز علاقه نشان داده و نحوه باغبانی و تولید کدو و انجام فعالیت هنری روی آن را جویا هستند.

وی با بیان اینکه برخی از علاقمندان صنایع دستی به ویژه دانشجویان این رشته از طریق وبلاگ کدو آذین با من در تماس هستند، ادامه داد: بذر این نوع کدو را به استان های اصفهان، مغان و سیستان بلوچستان نیز ارسال کردم.

وی خاطر نشان کرد: هر چند این نوع کدو در این استان ها به بار نشست اما انجام هنری روی کدو هنوز به این صورتی که در بابلسر استان مازندران انجام می شود، عملیاتی نشد.

گل محمدی افزود: در حال حاضر برخی از علاقه مندان به صنایع دستی از طریق وبلاگ آموزش های لازم را در نحوه کاشت، باغبانی و زمان حکاکی روی کدو، خشک کردن و عرضه آن را دریافت می کنند.

وی به اشتغال و درآمد این هنر صنایع دستی روی کدو اشاره کرد و گفت: هر یک از محصولات هنری کدو بیش از 100تا 150 هزار تومان قیمت گذاری می شود که با استقبال و سفارش محصول از سوی خریداران مواجه شده است.

به گفته گل محمدی هر چند کاشت این نوع کدو در مازندران که به صورت خوراکی تحت عنوان کدو پلو وجود دارد اما وی مبدع انجام فعالیت هنری و رسیدن به انواع محصول صنایع دستی است و این کار الگو برداری از داخل و خارج از کشور نیست.

6990/6097/ 2025

سید رضا هاشمی

انتهای پیام /*

برچسب ها: کنده کاری روی کدو تلفیقی از باغبانی و صنایع دستی در مازندران،

تاریخ : دوشنبه 18 خرداد 1394 | 10:50 ب.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات
گزارش تصویری/نمایشگاه صنایع دستی در دانشگاه مازندران
فرهنگی و هنری  12:11:36 1394/03/17
943-3487-5 كد خبر

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران به مناسبت هفته صنایع دستی، نمایشگاه صنایع دستی دانشجویی از 16 خرداد در دانشگاه مازندران افتتاح شد.

در این نمایشگاه بیش از 50 اثر صنایع دستی و آثار هنری  دانشجویان و هنرمندان بسیجی در قالب معرق و منبت چوب، الیاف، کدو، آینه کاری و زیور آلات شیشه  تهیه شده است.

در این نمایشگاه هنرمندان حیدر اسدی از دانشگاه علمی کاربردی تهران در رشته معرق چوب، حسن برنتی از بسیج هنرمندان دررشته  معرق الیاف، زهرا احمدی خطیر دانشجوی دانشگاه تبریز در رشته زیور آلات، سپیده گل‌محمدی در تزیین آینه، سعید گل‌محمدی در رشته منبت چوب، کبری مهدوی در رشته معرق چوب و حمیدرضا گل‌محمدی در رشته معرق و منبت کدو تعدادی از آثار خود را  به معرض نمایش گذاشتند.

این نمایشگاه هر روزه از ساعت 8  صبح الی  20 شب در ساختمان  شماره 3 شیمی پردیس دانشگاه مازندران برپا است.

در ابتدای ورودی این نمایشگاه بیش از 50 عنوان کتب دانشگاهی از انتشارات جهاد دانشگاهی مازندران  جهت نمایش و فروش عرضه شده است.خبرگزاری ایسنا منطقه مازندران
خبرنگار: 49008
انتهای پیام
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ارسال خبر به دوستان

برچسب ها: گزارش تصویری/نمایشگاه صنایع دستی در دانشگاه مازندران،

تاریخ : دوشنبه 18 خرداد 1394 | 10:49 ب.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات

انا لله و انا الیه راجعون
«سیده رقیه مصطفی‌نژاد» همسر شهید سیدابراهیم و مادر شهید سیدحسین اسماعیل‌زاده در سن 81 سالگی و به علت کهولت سن به دیار باقی شتافت.

مرحومه سیده رقیه مصطفی‌نژاد اهل روستای «پوستکلای بندپی بابل»  و ساکن روستای باقرتنگه بابلسر، روز چهارشنبه سیزدهم خرداد ماه امسال، همزمان با ایام ولادت حضرت حجت(عج) و عروج ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) به ندای حق لبیک گفت و به جمع همسر و فرزند شهید خود پیوست.

پیکر این مادر بزرگوار ابتدا از مقابل منزل شهیدان اسماعیل‌زاده تشییع و پس از طواف در مزار شهدای مسجد جامع روستای باقرتنگه، در آرامگاه سمیه این روستا به خاک سپرده شد.

 در گذشت  این  همسر و مادر شهدای بزرگوار شهیدان اسماعیل زاده را  به اهل بیت آن مرحمه تسلیت معرض می کنیم.

ادامه مطلب برچسب ها: شهیدان اسماعیل زاده، باقرتنگه،

تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1394 | 01:54 ق.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در دانشگاه مازندران

به گزارش سایت سیمرغ-مازندران، «حمیدرضا گل محمدی تواندشتی» مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان مازندران با اشاره  به نزدیک شدن 20 خرداد روز صنایع دستی و گرامیداشت این روز  گفت: طبق توافق بین انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان مازندران و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مازندران با انگیزه حضور هنرمندان بسیجی و  دانشجویان هنرمند رشته صنایع دستی در نمایشگاهی مشترک قرار بر این شد تا نمایشگاهی به مناسبت فرا رسیدن روز صنایع دستی در پردیس دانشگاه مازندران برپا شود.
وی افزود: پس از برپایی نمایشگاه از بین آثار منتخب توسط  هئیت داوران به صاحب سه اثر برتر علاوه بر لوح تقدیر جوایز نفیسی نیز اهدا شود.
گل محمدی تصریح کرد: در حاشیه برگزاری این نمایشگاه نیز کارگاه های آموزشی نیز توسط اساتید در رابطه با صنایع دستی برگزار خواهد شد.
مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان مازندران خاطرنشان کرد: این نمایشگاه از  شانزدهم الی 20 خرداد ماه در ساختمان شماره سه دانشکده شیمی پردیس دانشگاه مازندران - جهاد دانشگاهی برپا خواهد شد و علاقمندان به این هنر می توانند  از ساعت 8 صبح الی 8 بعد از ظهر بازدید بعمل بیاورند.


 

23:23 - سه شنبه 12 خرداد 1394    /    شماره خبر : 47192    /    تعداد نمایش خبر : 0طبقه بندی: اخبار News،
برچسب ها: نمایشگاه صنایع دستی، دانشگاه مازندران، بسیج هنرمندان، جهاد دانشگاهی،

تاریخ : پنجشنبه 14 خرداد 1394 | 10:45 ب.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات
22:15:42
زمان ثبت : 1394-03-06 22:15:42

«حمیدرضا گل محمدی تواندشتی» کارشناس نمایش :

تئاتر خیابانی زمینه ساز آشتی مردم با تئاتر

اولین جشنواره استانی تئاتر خیابانی «کوچه به کوچه» آمل با همت مسئولان و هنرمندان آملی در اعیاد شعبانیه قرار است در آمل اجرا شود.
به گزارش سایت نسخه هنر؛ «حمیدرضا گل محمدی تواندشتی»  کارشناس نمایش، تئاتر خیابانی را زمینه ساز آشتی مردم با تئاتر دانست.
وی ادامه داد: این حرکت تئاتری مردمی  در استان را به فال نیک می گیریم، البته جشنواره هایی از این نظیر کم و بیش در استان  در قالب جشنواره های شهری در استان برگزار شده است اما تاکنون جشنواره تئاتر خیابانی استانی برگزار نشده بود، که امیدواریم این حرکت استمرار پیدا کند و ما شاهد رشد تئاتر در جامعه باشیم .
جشنواره های مختلف تئاتر  صحنه ای را از اوایل انقلاب تا کنون  با اسامی تئاترفجر، تئاتر دفاع مقدس، تئاتر بسیج و ماه و... در استان برگزار می شد  که بار مالی بسیاری داشته است  اما بازدهی اش بسیار کم، چرا که استقبال از اینگونه جشنواره مختص به هنرمندان است و عامه مردم از آن بهره مند  نمی شود ، اما  در جشنواره های خیابانی هزینه کمتر  و بهره مندی بیشتری عاید می شود. 


ادامه مطلب برچسب ها: نسخه هنر، تئاتر خیابانی، آشتی مردم، با هنر، تئاتر،

تاریخ : پنجشنبه 7 خرداد 1394 | 11:59 ق.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات
جمعه 1 خرداد 1394
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394 16:05 شماره خبر : 3306142

اجرای برنامه های فرهنگی در امامزاده ابراهیم(ع) بابلسر

%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c--%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%87%db%8c%d9%85(%d8%b9)-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%d9%84%d8%b3%d8%b1

کانون خبرنگاران نبأ: رئیس هیئات امنای آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) شهرستان بابلسر از اجرای برنامه‌های فرهنگی در ایام خردادماه سال جاری در شبستان این حرم مطهر خبر داد.

محمدرضا مسلمی، رئیس هیئات امنای آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) بابلسر با اشاره به اهمیت اجرای برنامه‌های فرهنگی در سطح امامزادگان گفت: امسال در ماه شعبان مقارن اردیبهشت ماه  و خرداد ماه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برنامه‌های متنوع فرهنگی از سوی هیئات امنای امام‌زاده ابراهیم (ع) در نظر گرفته شده است که با هماهنگی نهادها و سازمان فرهنگی شهرستان بعد از نماز مغرب و عشاء  در شبستان  محل امامزاده ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار News،
برچسب ها: اجرای برنامه های، فرهنگی، امامزاده ابراهیم(ع)، بابلسر، مسلمی،

تاریخ : جمعه 1 خرداد 1394 | 01:42 ق.ظ | نویسنده : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic