تبلیغات
وبلاگ باغ تنگه «باقرتنگه» baghertange/baghtanghe veblog - باغ تنگه / بازی های محلی مازندرانی
بازی های مهم
کشتی لوچو :
کشتی لوچو از کشتی های محلی استان مازندران است و در گذشته در مراسم عروسی اجرا می شود. اما امروزه در بعضی از نقاط استان این کشتی همه ساله در تابستان بعد از روجین شالی هنگام فراغت کار روستاییان ، انجام می شود و جایزه برنده  یک راس گاو یا گوسفند و یا چیزهای دیگر است که توسط اهالی خریداری می شود.
برای مسابقه دو نفر از کشتی گیران با تجربه به عنوان داور انتخاب می شوند، در این کشتی هر گونه ضربه زدن به بدن یا سرحریف ، سرچنگک و ضربه زدن به کتف و گرفتن گوش ، خطا محسوب می شود کشتی گیری که در این هفته تمامی حریفان را شکست دهد ، برنده مسابقه است . در طول برگزاری مسابقه ، ساز و دهل نیز نواخته می شود تا شور و هیجان بیشتری به مسابقه بدهد.
گاو جنگی :
از دیگر سرگرمی های دیرپا ، مراسم «گاوجنگی » در روستای «شیرکلای » شهرستان نور است که به زبان محلی «تشک جنگی » نامیده می شود. این مسابقه هر سال و یک هفته بعد از اتمام کشتی لوچود در اوایل مردادماه به مدت 10 روز برگزار می‌شود .قبل از انجام مسابقه ، از اهالی محلی مبلغی پول بابت هزینه های ضروری جمع آوری می شود. چند روز پیش از مسابقه از طریق نامه تاریخ برگزاری مسابقه به اطلاع اهالی روستاها و شهرها و حتی استان های همجوار رسانده می شود. هزینه نگه داری مهمانان در روستا و کرایه از پول جمع آوری شده پرداخت می شود.
غیر از این بازی های مهم در کوچه خیابان ها نیز بازی های دیگری نیز وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.
دختران و پسران در سنین مختلف به انواع بازی های محلی می پردازند ، برخی از این بازی ها شناخته شده تر هستند: تپ جو ، لیله بازی ، پرپر ، چشم دلیکا ، کله بزکا ، مهره بازی ، سه سنگ ، سه گل ، چش بیته کا ، پاسنگ کا،آقوزبازی، النگ بازی ، خرک ، زمزمه ، چلچله .
آغوزکا یا گردو بازی :
 بازیکنان گردوها را دو به دو روی یکدیگر چیده و هریک به نوبت با گردویی به نام کل یا تیره ( گردوی بزرگتر ) به گردوها می زنند. اگر نفر اول به گردوها زد و  آنها را انداخت فعلاٌ برنده محسوب می شود و بقیه بازیکنان باید به تیره او بزنند هرکسی موفق شد ، صاحب همه گردوها می شود. در غیراینصورت نفر اول همه گردوها را جمع می کند.
چلیک مارکا : بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند، برای بازی به دو تکه چوب کوچک یا چلیک و چوب بزرگ یا مارکا نیاز دارند. ابتدا گروه اول ، چوب کوچک را روی گودالی قرار می دهند. سپس با چوب بزرگ به ریز چوب کوچک می زنند و آن را به طرف بالا پرت می کنند. چوب هریک از بازیکنان، که مسافت بیشتری را طوی کند. آن گروه برنده می شود. افراد بازنده باید به برندگان سواری بدهند.
رزین کا: رزین وسیله چوبی است که تکه نوار لاستیکی به دو سر انتهای چوب بسته می شود. بازیکن با گذاشتن سنگ لای لاستیک و کشیدن آن به طرف عقب سنگ را پرتاب می کند و گنجشک شکار می کند.
ریسمان بازی : از بازی های نمایش سنتی مازندران به ویژه در غرب استان ، ریسمان بازی است . این بازی غالباٌ در مراسم عروسی برگزار می شود ریسمان بازان دو نفر هستند .یک نفر به عنوان بندباز بالای طناب راه می رود . دیگری به نام شیطانک در پایین می ایستند.
بند باز بالای طناب با گذاشتن مجمع روی سر یا سوار شدن روی دوچرخه روی طناب راه می رود و شیطانک نیز در پایین می ایستند. بند باز بالای گذاشتن مجمع روی سر یا سوار شدن روی دوچرخه روی طناب راه می رود و شیطانک نیز در پایین با درآوردن شکلک و حرکات خنده آور تماشاچیان می چرخد و پول و شیرینی جمع می کند. از صاحب نیز پول و شیرینی می گیرند.
.: Weblog Themes By SlideTheme :.