تبلیغات
وبلاگ باغ تنگه «باقرتنگه» baghertange/baghtanghe veblog - شهر افسانه ای آمل در انتضار مسافران نوروزی / آمل شهر جنگل و فلسفه و تمدن

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران گفت: «الیمستان»، از مناطق توریستی ایران در آمل است که تورهای زیادی از جوانان برای تفریح و سفر به دل طبیعت الیمستان می‌زنند این منطقه نگاه عکاسان داخلی و خارجی را نیز به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبایی جنگل‌ها و مراتع و سرسبزی آن وصف نشدنی است.

 شهرستان آمل در مرکز استان از شمال به شهرستان محمودآباد، از شرق به شهرستان بابل، از غرب به شهرستان نور و از جنوب به تهران محدود می‌شود.

 براساس آخرین تقسیمات کشوری، این شهرستان از دو بخش(مرکزی و لاریجان) و 8 دهستان تشکیل شده است، گفت: موقعیت استراتژیک شهر آمل و رودخانه‌ی هراز، توسعه‌ی بخش‌های کشاورزی، تجاری، صنعتی و گردشگری منطقه را در سال‌های اخیر تسهیل کرده است.

 محصولات عمده‌ی کشاورزی آمل شامل برنج، گل و گیاه، دانه‌های روغنی کلزا، سبزیجات و علوفه است.

 قله‌ی دماوند 10 کیلومتری شمال شرقی تهران و 75 کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش لاریجان یکی از منحصربه فردترین جاذبه‌های طبیعی ایران قرار دارد و جاده‌ی توریستی هراز که تهران را به مازندران متصل می‌کند از نزدیکی آن می‌گذرد.

 قله‌ی دماوند از گذشته‌های دور تا به امروز جزء جدایی‌ناپذیر فرهنگ و افتخارات ایرانیان و مازندرانی‌ها بوده است، شهرت جهانی این جاذبه‌ی طبیعی و از طرفی مجاورت آن با مرکز کشور و دریای خزر، اهمیت و جایگاه والاتری دارد تا جایی که هر سال هزاران تن از مشتاقان ورزش و طبیعت‌گردی از ایران و همه‌ی نقاط جهان به آن رو می‌آورند و با دیدن عظمت این قله سر برافراشته بر آسمان از خودشناسی به خداشناسی می‌رسند.

دره و دریاچه‌ی سد لار در بخش لاریجان، بزرگترین سد خاکی خاورمیانه بر روی رود هراز معروف به سد لار است.

فرزانه یادآور شد: قله‌ها و ارتفاعات مختلف چشمه‌سارها، آبشار، رودهای متعدد با آب گوارا، دریاچه‌ها گونه‌های کم نظیر ماهی قزل‌آلا، گیاهان دارویی و انواع حیوانات وحشی آب و هوای بسیار مطبوع به خصوص در فصل تابستان پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به بخش طبیعت‌گردی قرار گرفته و فضای مناسبی برای اوقات فراغت و ماهیگیری فراهم کرده است.

وی با بیان این‌که آب معدنی آب اسک در 8 کیلومتری آمل به تهران در محور هراز واقع است، گفت: آب‌های معدنی گرم با مواد گوگردی در همه‌ی نقاط روستای آب اسک جاریست که به صورت سنتی گردشگران بیشماری به ویژه در فصل تابستان برای استفاده از آب معدنی و هوای مطبوع کوهستانی به این منطقه مسافرت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران ادامه داد: پل دوازده چشمه در عصر سلطنت شاه عباس صفوی بر روی رود هراز در مرکز شهر آمل بر روی رود هراز در ابتدای خیابان سبزه میدان احداث شد که در بخش شرقی و غربی، شهر را به هم متصل می‌کند و این پل به نیت دوازده معصوم(ع) دارای 12 طاق و دهنه است.

 آب معدنی لاریجان در مسیر آمل به تهران در محل گزنک مرکز بخش لاریجان و در ادامه‌ی قله‌ی دماوند روستای ییلاقی و خوش آب و هوای آب گرم قرار دارد و آب‌های گرم و معدنی این روستا با حرارتی در حدود 62 درجه سرشار از مواد گوگردی است که از همین‌رو برای درمان انواع بیماری‌های پوستی، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم مفید است.

 آب معدنی استراباکو بین راه لاریجان به روشاق، نزدیک روستای بایجان در محلی به نام قلابن واقع است،  این آب معدنی از کوهی می‌جوشد و پس از چند متر به رودخانه‌ی هراز می‌ریزد که آب این چشمه ماده‌ای به نام زبیق دارد و برای درمان امراض جلدی ، به‌ویژه بیماری‌های عفونی مؤثر است.

 آب معدنی گرو کلرد از دل سنگ‌ها به بیرون می‌ریزد و از آب‌های معدنی و طبیعی شفابخش بوده است.

 رودخانه‌ی گرمارود حدود ۵۰ کیلومتر طول دارد که از ارتفاعات شمالی رشته کوه‌های البرز بنام «هلی‌بار» سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود تراس‌های آبرفتی زیبایی را بر جا گذاشته است و در حول و حوش این رودخانه دو چشمه‌ی آب‌معدنی اصلی به نام‌های «گرو» و «لاله‌زار» و ده‌ها چشمه‌ی آب معدنی فرعی وجود دارند که به سبب داشتن املاح معدنی گوناگون، خاصیت درمانی شفابخشی برای امراض پوستی و دردهای مفصلی دارد.

 روستای جنگلی بلیران بر روی تراس آبرفتی رودخانه گرمارود واقع است که به سبب هم‌جواری با رودخانه‌ی پرآب گرمارود، جاذبه و چشم‌انداز ویژه‌ای دارد.

جاده‌ی دسترسی به این منطقه زیبا از روستای معروف کمدره واقع در کیلومتر ۱۵ جاده قدیم آمل به بابل است به علت این‌که جاده خاکی و جنگلی است همه‌ی کسانی که تاکنون به نیت طبیعت درمانی و طبیعت‌گردی به «گرو» و «لاله‌زار» در «گرمارود» سفر کرده‌اند با شوق و علاقه‌مندی این محیط طبیعی بکر و باصفا را به عنوان مکان تفریحی دایمی خود در فصل بهار و تابستان پذیرفته‌اند.

دهکده‌«الیمستان» یکی از زیباترین مناظر را درفصول بهار وتابستان به گردشگران و طبیعت دوستان نوید می‌دهد، این جنگل‌ها محل رویش گیاه «الیما»ست که دراردیبهشت‌ماه رشد می‌کند.

 الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران در آمل است که تورهای زیادی از جوانان برای تفریح و سفر به دل طبیعت الیمستان می‌زنند این منطقه نگاه عکاسان داخلی و خارجی را نیز به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبایی جنگل‌ها و مراتع و سرسبزی آن وصف‌نشدنی است.

 قله‌ی «الیمستان» نیز یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند،  ارتفاع این قله حدود 2510 متر ارتفاع است که یکی از بهترین گزینه‌های کوهنوردی در زمستان محسوب می‌شود در صورتی که اهل کوهنوردی باشید، این قله با همه‌ی جاذبه‌های طبیعی اطرافش بهترین گزینه‌ی سفر کوهنوردی شماست.

پارک جنگلی «هلومسر» پارکی طبیعی و بزرگ در آمل که فضایی بسیار تمیز با پتانسیل و خدمات‌دهی زیاد برای مردم و مهمانان در خود اندیشیده است،  سال پیش نیز منطقه نمونه گردشگری شد و پلاژها، پیست اسکیت و دوچرخه‌سواری دارد.

 بلیران از مناطق ویژه‌ی گردشگری است که با داشتن پتانسیل‌های گردشگری و آب درمانی رودخانه (گرمارود) مورد توجه مسوولان استانی و منطقه است،  بدین لحاظ و با توجه به استقبال گروه‌های مختلف گردشگری این منطقه به عنوان یک منطقه بکر با چشمه و رودخانه و فضای سبز زیبا قرار گرفته و غیر از طبیعت آن به تاریخی بودن این منطقه می‌توان اشاره کرد.

 دریاچه‌ی «ساهون» در دامنه‌های جنوب غربی قله‌ی دماوند، با ارتفاع بیش از 3000 متر از سطح دریا نزدیک روستای نوا قرار گرفته است، در گذشته بیش از 1000 هکتار وسعت داشته که به مرور زمان بر اثر دخالت‌های انسان حجم آب آن کاهش یافت و هم‌اکنون به صورت مردابی در آمده است.

 دشت و آبشار دریوک یکی از بکرترین مناطق طبیعی در ایران است که در مازندران، آمل قرار دارد یک دشت وسیع، زیبا و با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ‌هایی سخت که طبیعتی زیبا برای گردشگران و کوهنوردان است.

 آبادی زیبای «نمار»، نیز که در بالادست این منطقه واقع است مناطق دیدنی زیادی چون آبشار و دشت سرسبز «دریوک»، چشمه‌های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا را دارد.

 «آبشار یخی» از عجیب‌ترین آبشارهای جهان است، دسترسی به این آبشار، نیازمند منحرف‌شدن از مسیر اصلی جبههٔ جنوبی است این آبشار با قرار داشتن در ارتفاع 5100 متری از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه می باشد.

 قلل «کرنا» بر روی یال جنوب، جنوب شرقی دماوند قرار دارد که از طریق یال‌های بزرگ و طولانی‌اش به رینه و آبگرم و ملارد منتهی می‌شود،ویژگی خاص، از مهم‌ترین ویژگی کرنا یخچال بزرگی است که در قسمت شمالی آن قرار دارد.

 با پشت سر گذاشتن دو سوم جادۀ هزار در قلب منطقۀ البرز مرکزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می‌رسید که این دو راهی و جاده‌ای خاکی که مسیر مواصلاتی نمارستاق نام گرفته و دشتی وسیع و زیبا در منطقه نمارستاق با آب‌ها و چشمه‌های فراوان و گل‌های شقایق است که به لرا یا دشت نمارستاق مشهور است.

 پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان در ۲۰کیلومتری شهر آمل استان در جاده هراز قرار دارد، افزود: این پارک جنگلی دومین پارک جنگلی شمال و در مسیر جاده هراز و فست فود مجموعه‌ی توریستی رفاهی نارنجستان آمل قرار دارد.

 پارک بزرگ دهکده‌ی طلایی بزرگترین پارک مازندران است که به عنوان یکی از زیباترین پارک‌های ایران نیز نام برده می شود، امکانات این پارک یک دریاچه برای قایق و یک شهربازی برای بزرگسالان و یک شهربازی برای خردسالان دارد و این پارک از پل میر بزرگ آغاز شد و به پارک نارنجستان ختم می‌شود.

 دریاچه تار و هویر، غار کمربن، آبشار شاهان دشت، آبشار آلامل، آبشار پرو مد، آبشار شیخ علی‌ خان، قله‌ی کاعون، آبشار سرآسیاب، آبشار نمار و گنجه طلا، آبشار سنگ درکا، آبشار دعیز، آبشار آب مراد لاسم، جنگل زیارو، آبشار پردمه، دشت لرا، آبشار تماره، شکارگاه‌های لاسم، شکارگاه امیری، خوشواش و نوا، دریاچه آب اسک، منطقه امیری، منطقه حفاظت شده چلاو، دریاچه امامزاده علی، آبشار قلعه دختر آمل، یخچال دوبی سل، قله امامزاده قاسم، پلاس، رودخانه هراز و غار اسک از جاذبه‌های گردشگری مازندران است.

بقعه‌ی امامزاده عبدالله در 12 کیلومتری جنوب غربی آمل در دامنه‌ی سرسبز البرز شمالی قرار دارد، ساختمان اصلی آن با معماری بسیار زیبا در سال 43 بنا شد از آثار قدیمی آستانه حوض شنا، مرقد بی بی فاطمه و سقاخانه است که هر سال هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند.

قلعه‌ی شاهان دشت، گنبد ناصرالحق و شمس طبرسی، بقعه‌ی میر حیدر آملی، بقعه‌ی تاریخی میرزا بزرگ، پل دوازده چشمه، پل فلزی، آرامگاه هفت تنان، نقش برجسته‌ی شکل شاه، حمام شاه‌عباسی، مسجد جامع آمل، قلعه‌ی ملک بهمن، موزه‌ی تاریخ آمل، کاخ شهرداری، تکیه و پل فیروزکلا، دخمه‌های سنگی کافر کلی، بارگاه امامزداه عباس، امامزاده حسن، مقبره و گورستان امامزاده قاسم، سقانفار هندوکلا عمارت منوچهری، مسجد امام حسن عسگری و خانه شفاهی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی آمل محسوب می‌شود.


.: Weblog Themes By SlideTheme :.